ZERO WASTE POWER u Rijeci!

Autor: Administrator , 2. 12. 2019.

U okviru aktivnosti projekta Zero Waste Power dana 28.11.2019. bili smo u Rijeci i posjetili Špajzu. Špajza je jedna od rijetkih zero-waste trgovina u Hrvatskoj, otvorena prije godinu i pol. Nastala je kao poslovna ideja dviju zaljubljenica u ekologiju, koje su vođene svjetskim trendovima odlučile otvoriti zero-waste dućan u Rijeci.

Specifičnosti dućana su u tome što se hrana ne pakira u jednokratnu plastičnu ambalažu, već se proizvodi nude u rinfuzi, a pakiraju se u ambalažu koju kupci sami donesu ili u papirnate vrećice. Proizvodi su uglavnom ekološkog porijekla i to hrvatskih (lokalnih) proizvođača. Osim namirnica prodaje se i kozmetika od prirodnih sastojaka, zgodne platnene vrećice, višekratne cool boce i drugo.

Između ostalog, vlasnice je motivirala preopterećenost Zemlje plastičnim otpadom i činjenica da recikliranje nije dovoljno, niti je trajno rješenje. Cilj im je potaknuti proizvođače i potrošače da potpuno izbace iz upotrebe plastičnu ambalažu. Pozivamo vas da ih svim srcem podržimo u tome!

Učenici-sudionici u projektu Zero Waste Power in HoReCa