Opservacije za uključivanje budućih korisnika u program predškolskog odgoja

Autor: Administrator , 6. 4. 2021.

Djelatnost našeg Centra je pružanje usluga djeci oštećena sluha s nerazvijenim ili nedovoljno razvijenim govorom, djeci uredna sluha sa poremećajem govorno-glasovne komunikacije, djeci sa specifičnim teškoćama u učenju, djeci s poremećajima iz spektra autizma, djeci s lakšim ili umjerenim intelektualnim teškoćama te djeci s emocionalnim poteškoćama ili višestrukim oštećenjima.

Stručna cjelina odgoja i psihosocijalne rehabilitacije za djecu predškolske dobi provodi programe u koje su uključena djeca od rođenja do 8,5 godina.

U Stručnoj cjelini provode se programi:
1. Rana intervencija (0-3g)
2. Patronaža
3. Predškolski odgoj (4-8g)

Sadržaji psihosocijalne rehabilitacije vezani uz predškolski odgoj su:

• odgoj i edukacijska rehabilitacija,
  • logopedske vježbe,
  • stimulacije pokretom,
  • kineziterapija,
  • glazbene stimulacije,
  • likovna terapija,
  • znakovni jezik,
  • zdravstvena zaštita,
  • psihološka podrška.

Prvi korak za uključivanje u naš program je podnošenje zahtjeva nadležnom Centru za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta djeteta. Temeljem zahtjeva djeca se pozivaju u Savjetovalište našeg Centra u kojem radi edukacijski rehabilitator, logoped i psiholog. Ukoliko je roditelj zainteresiran za uključivanje djeteta u neki od naših programa dijete prolazi opservaciju.

Za sljedeću pedagošku godinu 2021./2022. opservacije počinju 12.4., a završavaju 26.5. 2021. Postupak opservacije provodi se kroz tri dolaska u trajanju od dva sata (13:30-15:30). Opservaciju provodi stručni tim koji čine edukacijski rehabilitator, logoped, kineziterapeut i psiholog. Promatramo djetetovu igru, pažnju (opseg, trajanje i fleksibilnost), interese (interes za igračke, za osobe, specifične interese, te jesu li dobno primjereni), obilježja komunikacije (učestalost komuniciranja, komunikacijske funkcije i sredstva, te odgovorljivost i uzajamnost). Kod jezika se promatraju razumijevanje i jezična proizvodnja, glasanje i govor, vještine svakodnevnog života te osobitosti ponašanja. Nakon provedene opservacije pronalazimo skupinu koja bi bila optimalna za djetetov razvoj.

U ovom trenutku imamo sedam predškolskih skupina (djeca od 4. do 8. godine), koje će se u lipnju neravnomjerno prazniti. S obzirom na broj ispražnjenih mjesta moći ćemo primiti djecu koja odgovaraju profilu skupine koja se ispraznila.

Lista primljenih kandidata bit će objavljena 31.5. na internetskoj stranici našeg Centra.