Usluge Centra za djecu predškolske dobi - 1. obavijest

Autor: Administrator , 9. 4. 2024.

Stručna cjelina odgoja i psihosocijalne rehabilitacije za djecu predškolske dobi provodi aktivnosti u koje su uključena djeca od rođenja do 8 godina (polaska u školu).

U Stručnoj cjelini provode se programi:

1. Rana razvojna podrška (0-3 g.)
  2. Individualna edukacijska rehabilitacija
  3. Predškolski odgoj (4-8 g.)

Sadržaji psihosocijalne rehabilitacije vezani uz predškolski odgoj su:

• Odgoj i edukacijska rehabilitacija
  • Stimulacije pokretom
  • Kineziterapija
  • Likovna terapija
  • Glazbene stimulacije
  • Logopedske vježbe
  • Psihološka podrška
  • Zdravstvena zaštita

Prvi korak za uključivanje u naš program je podnošenje zahtjeva za poludnevni boravak nadležnom područnom uredu prema mjestu prebivališta djeteta. Temeljem zahtjeva roditelji i djeca se pozivaju u savjetovalište našeg Centra, u kojem rade edukacijski rehabilitator, logoped i psiholog. Ako su roditelji zainteresirani za uključivanje djeteta u neki od naših programa dijete prolazi opservaciju.

Postupak opservacije provodi se kroz tri dolaska u trajanju od dva sata (13:30-15:30). Opservaciju provodi stručni tim koji čine edukacijski rehabilitator, logoped, kineziterapeut, likovni terapeut i psiholog. Promatramo djetetovu igru, pažnju (opseg, trajanje i fleksibilnost), interese (interes za igračke, za osobe, specifične interese te jesu li dobno primjereni), obilježja komunikacije (učestalost komuniciranja, komunikacijske funkcije i sredstva, te odgovorljivost i uzajamnost). Kod jezika se promatraju razumijevanje i jezična proizvodnja, glasanje i govor, vještine svakodnevnog života te osobitosti ponašanja. Nakon provedene opservacije stručni tim pronalazi skupinu koja bi bila optimalna za djetetov razvoj.

U ovom trenutku imamo sedam predškolskih skupina (djeca od 4. do 8. godine) koje će se u rujnu neravnomjerno prazniti. S obzirom na broj ispražnjenih mjesta moći ćemo primiti djecu koja odgovaraju profilu skupine koja se ispraznila.

Lista primljenih kandidata za pedagošku godinu 2024./2025. bit će objavljena 15.5. na internetskoj stranici našeg Centra te izvješena na ulazu Centra (inicijalni djeteta i datumi rođenja).