Unstoppable with Patricia & Ángel

Autor: Administrator , 7. 11. 2019.

Dobar dan!

We are Patricia and Ángel, the new Spanish volunteers in Slava Raškaj Centre. We come from a small region in northern Spain, called Asturias. Specifically, from a not-very-famous but really beautiful city: Gijón. We are here as representatives of organization Conseyu de la Mocedá de Xixón (Youth Council of Gijón), which helps a lot of young people in order to find their own way and grow up.

We found this project on Conseyu’s web-site and we chose it because we are interested in helping others, especially if they have some kind of disability or difficulty. At first sight, Slava Raškaj Centre seemed a really good opportunity for us because it offers quite a lot different activities and ways to help young people. Furthermore, we believe that we can contribute sharing our knowledge as psychologists, and Slava Raškaj can give us a lot of useful tools to use in short term future.

In these first days, we have met the people we are going to work with, both teachers and students. Our first impression was really good, from the start we felt in love with the Centre. Everyone here does their best to make us feel comfortable, even when we don’t understand a single word of Croatian (not yet).

We are very excited and we hope we’ll be useful to the Centre. We’ll keep sharing our experience, stay tuned!

Mi smo Patricia i Ángel, novi volonteri iz Španjolske u Centru “Slava Raškaj”. Dolazimo iz male regije u sjevernoj Španjolskoj, koja se zove Astruias. Preciznije, iz ne-vrlo-poznatog ali uistinu prekrasnog grada: Gijón. Mi smo ovdje zbog naše organizacije pošiljatelja: Conseyu de la Mocedá de Xixón (Youth Council of Gijón), koja pomaže mladim ljudima s ciljem kako bi pronašli osobni put i kako bi sazrijeli.

Ovaj smo projekt pronašli na Conseyuvoj web stranici i odabrali smo ga zato što smo zainteresirani pomagati drugima, osobito ako se radi o nekim poteškoćama. Na prvi pogled, Centar “Slava Raškaj” se čini kao vrlo dobra mogućnost za nas osobito zato što nudi prilično mnogo različitih aktivnosti i načina podrške mladima. Nadalje, vjerujemo kako možemo doprinijeti svojim znanjima kao psiholozi, a “Slava Raškaj” nam može dati mnogo korisnih alata za rad u budućnosti.

Tijekom ovih prvih dana upoznali smo osobe s kojima ćemo raditi, učitelje i učenike. Naši prvi  dojmovi su vrlo pozitivna, odmah smo se zaljubili u Centar. Svi daju sve od sebe kako bismo se osjećali ugodno, čak i kada ne razumijemo niti jednu hrvatsku riječ (za sada).

Vrlo smo uzbuđeni i nadamo se da ćemo biti korisni u Centru. Nastavljamo dijeliti naša iskustva, ostanite s nama!

Patricia & Ángel