Edukativne radionice u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju

Autor: Administrator , 25. 11. 2019.

19.11.2019. – Učenici 3. i 4. razreda naše Srednje strukovne škole sudjelovali su s profesoricom Lidijom Patalen u radionicama o strukturi i ulozi molekule DNA – „DNA CSI - Zločin u kokošinjcu“, u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju. Radionice je osmislila dr. sc. Martina Podnar Lešić, viša kustosica. Na fotografijama možete vidjeti s koliko su interesa i angažiranosti  učenici sudjelovali, a u nastavku donosimo sadržaj radionica:

• animirana prezentacija "Što je to DNA, kako izgleda, gdje se nalazi, čemu služi i kako je proučavamo."
  • demonstriramo metodu elektroforeze nukleinskih kiselina pomoću prehrambenih boja
  • izoliramo DNA iz banane korištenjem svakodnevnih kućanskih potrepština
  • rješavamo „zločin u kokošinjcu“ simuliranjem metode DNA barkodiranja korištenjem prave laboratorijske opreme.
  • pri tome najprije moramo pronaći trag na "mjestu zločina"
  • u DNA laboratoriju izolirati DNA zločinca i umnožiti ciljani gen PCR reakcijom
  • poslati uzorke na određivanje slijeda nukleotida („čitanje DNA“)
  • pretražiti banku gena za dobiveni slijed
  • na temelju dobivenog znanstvenog (latinskog) imena vrste potražiti zločinca u "policijskoj kartoteci"
  • pronaći „zločinca“ u zoološkom postavu Muzeja

I učenici naše osnovne škole posjetili su Prirodoslovni muzej te sudjelovali u za njih posebno prilagođenim radionicama. Njihovom radosnom zavirivanju u svijet znanosti svjedoče priložene fotografije!