Prvi doživljaji iz Finske

Autor: Administrator , 14. 3. 2013.

Pročitajte kako se naši učenici i profesori provode u sklopu projekta "Iskustvom do posla 4".

12.03.2013. utorak - putovanje

U pola 6 ujutro uputili smo se kombijem iz Nazorove na Pleso. Oči su blistale širom otvorene premda smo te noći spavali 3-4 sata, a neki nisu uopće. S malim zakašnjenjem sletjeli smo u Amsterdam i imali nekoliko slobodnih sati da osjetimo atmosferu grada. Dan savršen za tumaranje širokim ulicama uz redove karakterističnih uskih kuća obasjanih prvom sjajnim zrakama sunca što najavljuju proljeće. Temp -3 uz oštar vjetrić, a atmosfera pod kristalnim plavim nebom topla i optimistična. Let do Stockholma prošao je brzo. Većina nas je spavala. Umor nas je na posljetku sustigao! Atmosfera na Stockholmskom aerodromu malo je zastrašujuća. Aerodrom se renovira. Malo je ljudi u neobično neuređenom prostoru. Čini se kao da smo se tu našli nakon neke globalne katastrofe, a onda ukrcaj u avion za Oulu ili kao što su učenici primijetili - let crnog jastreba- minijaturni avion s kožnim sjedalima kao da je relikt iz drugog svjetskog rata. Let je međutim prošao neočekivano ugodno. U Oulu nas je dočekao vrlo simpatičan vozač taksi kombija te na dovezao u Luovi centar. Napokon topli krevet. Tvrd san bez snova.

13.03. Srijeda - prvi dan u Finskoj

Nakon obilnog ručka uslijedilo je upoznavanje centra i obilazak restorana gdje ćemo kroz dane koje slijede odrađivati praksu i učiti o Finskoj kuhinji.
Zatim je slijedi Kratko upoznavanje s okolicom Luovi centra i sjajna večera te priprema za dane koji slijede.

14.03.2013. Četvrtak

Danas smo bili u obližnjem Muhosu koji je udaljen 30-ak kilometara od Oula. Podijelili smo se u dvije grupe i radili na dvije lokacije u Muhosu. Iskustvo je neprocjenjivo. Učenici su se izvrsno snašli i komunicirali sa domaćinima spontano, bez ustručavanja.
U poslijepodnevnim satima počele su pripreme za zimske radosti te smo zahvaljujući našoj divnoj domaćici Sanni dobili na posudbu zimska odjela koja će nam omogućiti cjelodnevnu zabavu na snijegu.