Pomoćnici u nastavi u Centru "Slava Raškaj" Zagreb

Autor: Administrator , 7. 10. 2015.

Nova školska godina užurbano je počela, a profesori, kao i djeca, rade punom parom. No, malo pomoći uvijek je poželjno, pa je tako „Slava Raškaj“ ove godine dobila nekoliko pomoćnika u nastavi, koji su raspoređeni na predškolski odjel, osnovnu školu i srednju školu.

Pomoćnici u nastavi intenzivno rade s određenom djecom, s onima kojima je pomoć najpotrebnija. Oni pomažu djeci kod izvršavanja nastavnih zadataka, ali i komuniciraju s roditeljima i profesorima, druže se i igraju s djecom, te pomažu prilikom svakodnevnih školskih situacija. No, odgovornost pomoćnika u nastavi mijenja se s obzirom na potrebe djeteta s kojim pomoćnik radi.

Djeca u Centru „Slava Raškaj“ su sva s poteškoćama u razvoju, pa je pred pomoćnicima u nastavi poseban izazov. „Ta djeca više pomažu meni nego ja njima,“ zaključuje Anton, jedan od pomoćnika koji je ove godine počeo raditi s djecom u Centru. On je magistar animacije i novih medija, stoga s djecom s poteškoćama nije imao mnogo iskustva. No, to ga nije spriječilo da se prijavi i dio svog vremena odvoji za djecu kojoj je pomoć potrebna. U Centru je dodijeljen djeci vrtićke dobi, i s njima je vrlo zadovoljan. „Oni su pravo osvježenje, s obzirom na to da ostatak svog vremena provodim sjedeći za računalom. Ovako radim s divnom djecom, malo se natrčim, i zapravo me opuštaju.“

Osnovnoj školi dodijeljeno je nekoliko asistenata, i jedna od njih je Klaudija, prvostupnica psihologije koja je ranije radila u Australiji s djecom s poteškoćama i autizmom. „Meni je zadovoljstvo pomagati djeci s poteškoćama da dostignu svoj potencijal. Možda nisam stručnjak, no cijeli život radim s takvom djecom, i u tome nalazim svrhu. Pomoć im je potrebna, a ja im mogu barem malo pomoći,“ kaže Klaudija. Sviđaju joj se programi koje implementira Centar, i drago joj je da su djelatnici škole vrlo pristupačni i otvoreni za pitanja.

Monika, inače medicinska sestra, navikla je raditi s djecom, pa joj je u Centru vrlo ugodno. „Veselim se radu s djecom i profesorima, svi su komunikativni i spremni pomoći. Iako s posebnim potrebama, djeca su dobra i sretna, i to je najvažnije. Vidi se koliko se svi oko njih trude, pa je i nama to dodatna motivacija.“

Prvim razredima osnovne škole dodijeljene su dvije Nikoline, Nikolina S. i Nikolina B. Prva će uskoro diplomirati fizioterapiju, a druga studira ekonomiju, no i jedna i druga vrlo su zadovoljne programom asistiranja. „Pred nama je jedno posebno razdoblje, u kojem naš fokus postaju djeca s posebnim potrebama. Većinom su iz spektra autizma, i njima je potrebna posebna briga. No, naš trud tek se treba vidjeti, a mi ćemo dati sve od sebe.“

Među pomoćnicima u nastavi ove godine nalaze se i bivši učenici Centra, koji su u njemu prošli programe osposobljavanja. Njihovo iskustvo u Centru bilo je toliko pozitivno da su odlučili i sami ostati u Centru pomagati drugoj djeci, onako kako je i njima bila pružena pomoć tijekom odrastanja i školovanja.

Iako suočeni s brojnim izazovima, svim pomoćnicima u nastavi cilj je isti: staviti osmjeh na lice makar još jednom djetetu, jer sva su djeca posebna, svatko na svoj način.