SAVJETOVALIŠTE
poster

Savjetovalište Centra za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“ započelo je s radom 2001. godine. Otvoreno je jedan dan u tjednu, a kroz njega tijekom školske godine prođe preko 70 djece s oštećenjem sluha ili s teškoćama glasovno-govorno-jezične komunikacije u dobi od 6 mjeseci do 18 godina. U timu Savjetovališta rade psiholog, logoped i razvojni rehabilitator, a po potrebi se uključuju i druge stručne osobe: socijalni radnik, pedagog i grupni razvojni rehabilitatori.

U Savjetovalište se može doći putem Uputnice nadležnog Centra za socijalnu skrb, telefonskim ili osobnim upitom, te e-mailom.

Razlozi dolaska su različiti:
-kada dijete ima teškoće u govorno-jezičnom razvoju ili komunikaciji, prošlo je obradu u jednoj ili više ustanova, ali u rehabilitaciju nije uključeno,
-kada dijete s teškoćama u govorno-jezičnoj komunikaciji polazi rehabilitacijski program u nekoj drugoj ustanovi, ali je radi potrebe za drugačijim oblicima rada preporučen tretman i/ili u našem Centru,
-kada roditelji  žele uključiti dijete u neki od programa Centra: predškolski odgoj i rehabilitacija, osnovna škola, patronaža, logopedske vježbe ili rana intervencija,
-kada su roditeljima djece s teškoćama potrebni različiti savjeti, preporuke, informacije, podrška ili pomoć iz našeg djelokruga rada, a često su to informacije i konkretna pomoć u odabiru i primjeni alternativnih oblika komunikacije.

U Savjetovalištu se provodi logopedska, psihološka i defektološka opservacija, ispitivanje ili testiranje, te se prezentiraju programi u koje bi se dijete moglo uključiti s obzirom na njegove razvojne potrebe. Nadalje, pruža se podrška obitelji, daju upute za najprimjereniju interakciju s djetetom, savjeti i pomoć u pripremi i odabiru kako sredstava tako i didaktičkog materijala za poticanje glasovno-govorno-jezične komunikacije, pružaju se informacije o alternativnim i augmentativnim  oblicima komunikacije, te se roditelji podučavaju osnovama komunikacije putem slika i/ili modificiranih znakova.

Katica Puškarić, prof.logoped

Priloženi dokumenti: