Završni rad i obrana završnog rada

VREMENIK IZRADBE I OBRANE ZAVRŠNOG RADA

Završni rad sastoji se od izradbe rada i obrane rada.

Vremenik izradbe i obrane rada donosi Upravno vijeće Centra na prijedlog ravnateljice do 30. rujna za tekuću godinu.

Vremenik sadrži rokove za izbor tema, izradbu i predaju završnog rada, rokove obrane završnog rada, te datum uručivanja svjedodžbi o završnom radu.

2. IZRADBA ZAVRŠNOG RADA:

• Teme za završni rad, u suradnji s nastavnicima struke – nositeljima tema, donosi ravnateljica do 20. listopada za sve rokove u tekućoj školskoj godini na prijedlog Stručnog vijeća.
  • Teme mogu biti i prijedlozi učenika ako su u skladu s ciljevima i zadaćama nastavnog programa prema kojemu se učenik obrazovao.Učenici teme za završni rad biraju najkasnije do 31. listopada tekuće školske godine.
  • Učenik obavlja izradbu rada pod stručnim vodstvom nastavnika struke – mentora tijekom zadnje nastavne godine obrazovanja.
  • Učenik je dužan pisani dio izradbe, koju je prihvatio mentor, predati na urudžbeni zapisnik Centra najkasnije deset dana prije obrane rada – do 1. lipnja za ljetni rok, 8. srpnja za jesenski rok, te 9. prosinca za zimski rok.
  • Izradba se sastoji od uratka koji može biti projekt, praktični rad s elaboratom, složeniji ispitni zadatak ili drugi sličan uradak s nastavnim planom i programom.
  • Izradbom rada se može smatrati uradak s kojim je učenik sudjelovao na izložbi inovatorskih radova u zemlji ili inozemstvu tijekom svog srednjeg obrazovanja ili uradak kojim je učenik osvojio prvo, drugo ili treće mjesto na državnom natjecanju iz struke.

3. OBRANA ZAVRŠNOG RADA

• Obrani rada može pristupiti učenik koji je uspješno završio srednjoškolsko obrazovanje i čiju je izradbu rada mentor prihvatio i za nju predložio pozitivnu ocjenu.
  • Učenik prezentira rad u obliku obrane pred povjerenstvom.
  • Obrana u pravilu traje 30 minuta.
  • Obrana se provodi pred povjerenstvom kojeg čine predsjednik, te dva ili četiri člana iz redova nastavnika struke od kojih je jedan mentor.
  • Povjerenstvo utvrđuje prijedlog ocjene na temelju:
    • ocjene izradbe rada na prijedlog mentora učenika
    • ocjene obrane
    • općeg uspjeha iz izradbe i obrane završnog rada.

4. ROKOVI ZA PRIJAVU OBRANE I PREDAJU RADA

4.1. Učenik prijavljuje obranu rada Centru prijavnicom za obranu koju propisuje škola i to:

• do 1. travnja za ljetni rok – za školsku godinu 2014./2015.
  • do 5. srpnja za jesenski rok – za školsku godinu 2014./2015.
  • do 30. studenog za zimski rok.

4.2. Učenik predaje rad mentoru:

• do 1. lipnja do 12 sati za ljetni rok – za školsku godinu 2014./2015.
  • do 5. srpnja do 12. sati za jesenski rok – za školsku godinu 2014./2015.
  • do 30. studenog do 12 sati za zimski rok.

5. ROKOVI ZA OBRANU RADA

Ljetni rok: tijekom lipnja od 6. do 15. lipnja 2015.

Jesenski rok: tijekom kolovoza od 24. do 31. kolovoza 2015.

Zimski rok: tijekom veljače.

6. OCJENA ZAVRŠNOG RADA

• Izradba, obrana, te opći uspjeh, koji je aritmetička sredina izrade i obrane rada, ocjenjuje se ocjenama: odličan (5), vrlo dobar (4), dobar (3), dovoljan (2), nedovoljan (1).
  • Učenik koji je ocijenjen iz izradbe ocjenom nedovoljan (1) ne može pristupiti obrani rada, već se upućuje na ponovnu izradbu s izmijenjenom temom.
  • Učenik koji je iz izradbe ocijenjen prolaznom ocjenom, a iz obrane rada nedovoljnim, na slijedećem roku ponavlja obranu bez ponavljanja izradbe.
  • Učenik koji je prijavio obranu, ali nije pristupio – ne ocjenjuje se.
  • Prosudbeni odbor utvrđuje konačnu ocjenu izradbe, konačnu ocjenu obrane, te opći uspjeh iz izradbe i obrane završnog rada za svakog učenika na prijedlog povjerenstva na temelju Poslovnika o radu školskog prosudbenog odbora i Povjerenstva za obranu završnog rada.

7. IZDAVANJE SVJEDODŽBI

Za ljetni rok školske godine 2014./2015. biti će izdane do 10. srpnja 2015.

Za jesenski rok školske godine 2014./2015. biti će izdane do 31. kolovoza 2015.

Predsjednica Prosudbenog odbora:

Mr.sc. Slavica Jelić, prof.def.

‹

Letak CZSS-a