Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb ustanova je u sustavu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a bavi se pružanjem usluga korisnicima oštećena sluha, uredna sluha s poremećajem govorno-jezične komunikacije, korisnicima s komunikacijskim teškoćama iz spektra autizma i pervazivnog razvojnog poremećaja te korisnicima s višestrukim teškoćama. Korisnici Centra su djeca te mlade i odrasle osobe.
VIZIJA
Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb kao prepoznatljiv pružatelj visokokvalitetnih stručnih usluga te ključan partner i inicijator programa i projekata u zajednici za unapređenje kvalitete života i integracije djece, mladih i odraslih osoba s komunikacijskim teškoćama.
MISIJA
Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb pruža stručne rehabilitacijske usluge i usluge odgoja i obrazovanja djeci, mladim i odraslim osobama, s ciljem unapređenja kvalitete njihova života i života njihovih obitelji. Cilj nam je da svakom našem korisniku pomognemo da u obiteljskom okruženju prevlada svoje teškoće i ostvari svoje pune potencijale.
POVIJEST CENTRA
Prvu školu za gluhonijeme u Hrvatskoj otvorio je 1885. godine Adalbert Lampe. Nakon nekoliko godina rada ukida se privatna Lampeova škola te se godine 1891. u Zagrebu osniva “Zemaljski zavod za gluhonijeme”, u Vili Socias u Vinogradskoj ulici. Tri godine poslije, školske godine 1894./1895., Zavod se premješta u Ilicu 83. Od 1964. godine ustanova pod nazivom “Zavod za odgojno obrazovnu rehabilitaciju djece i omladine oštećena sluha u Zagrebu” djeluje na dvije lokacije, u zgradama u Ilici 83 i Ulici Vladimira Nazora 47. Godine 1979. ime Zavoda promijenjeno je u Centar za odgoj i obrazovanje “Slava Raškaj”.
O SLAVI RAŠKAJ
Slava Raškaj (Ozalj, 1877. – Stenjevec, 1906.) jedno je od najznačajnijih imena našeg slikarstva na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Značajna je po originalnosti odabiranja motiva, a naročito po originalnosti svog slikarskog duha i po upotrebi dvije rijetke tehnike u slikarstvu tog perioda: akvarela i pastela.
Rođena je 2. siječnja 1877. godine u Ozlju kao drugo dijete Olge i Slavoljuba Raškaj. Od rođenja je bila gluha pa su je roditelji poslali u školu za gluhe u Beč, gdje je završila osnovnu i srednju školu. Vratila se u Ozalj 1892. godine. Tadašnji učitelj u Ozlju Ivan Muha i njegova supruga primijetili su da Slava ima poseban dar za slikanje i crtanje. Kada je Ivan Muha postao ravnatelj škole za gluhonijeme u Zagrebu, pokazao je crteže Slave Raškaj slikaru Vlahi Bukovcu, koji je zamolio Belu Csikosa da poučava Slavu slikarstvu. Bela Csikos nekoliko je godina poučavao Slavu Raškaj najprije crtanju, zatim akvareliranju, pa pastelnom i uljnom slikarstvu.
Za vrijeme studiranja slikarstva Slava je našla smještaj u Zavodu za gluhonijeme (tako se tada zvala naša škola u Ilici 83) gdje je boravila kod Ivana Muhe i njegove žene Lenke. Tu su nastali njeni prvi radovi, ponajviše mrtve prirode. Za vrijeme praznika odlazila je u Ozalj i tamo neumorno akvarelirala krajobraze i mrtve prirode. Godine 1899. naslikala je svoj “Autoportret”. Iste godine izložila je svoje radove na prvoj izložbi Društva umjetnosti u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu. Sudjelovala je 1900. godine na izložbi u Petrogradu s akvarelom “Iz zagrebačkog botaničkog vrta”.
Umrla je 29. ožujka 1906., u 29. godini života.