Unstoppable With You - NOVA VOLONTERKA!

Autor: Administrator , 25. 2. 2020.

Hi everybody!

My name is María and I’m a new volunteer in Slava Raškaj Centre. I come from Spain (as my housemates and coworkers Patricia and Angel).

I arrived at Croatia few days ago and it is being a great experiencie until now. I’ve only discovered a little part of the city but I can say that I’m really inlove with Zagreb.

I’ve also met Slava Raskaj Centre and their teachers and students. We were talking about my tasks during my stay and I’m pleased to communicate you that I’m goingo to be involved in Zero Waste Project. It will be a great experience!

I feel so good about this because I think I can develop some activities and roles that are important and that could support the labour that the workers are doing here.

Also, I think it is great for me because I’ve the opportunity to learn lots of things.

So, not much more to say,  just to put a photo in which one of the guys of the Center, Bajro, and me are shaking our hands when we finish one of our activities.

Stay tuned because big things are coming!!

Bok svima!

Zovem se María, ja sam nova volonterka u Centru “Slava Raškaj”. Dolazim iz Španjolske (kao i moji kolege i cimeri Patricia i Angel).

Stigla sam u Hrvatsku prije nekoliko dana i dosadašnje iskustvo je odlično. Tek sam otkrila mali dio grada, ali zaista mogu reći kako sam se zaljubila u Zagreb.

Upoznala sam se i s Centrom, s nastavnicima i učenicima. Razgovarali smo o mojim zadacima tijekom boravka ovdje te sa zadovoljstvom mogu reći kako ću biti uključena u projekt Zero Waste Power. Bit će to odlično iskustvo!

Osjećam se jako dobro jer mislim da bih mogla pokrenuti neke aktivnosti kojima bi se mogao podržati rad djelatnika Centra. Također, imat ću priliku puno toga naučiti.

Pa, za sad nemam više što za reći – samo ću dodati fotku na kojoj se jedan učenik, Bajro, i ja rukujemo nakon uspješnog svršetka zajedničke aktivnosti.

Pratite nas i dalje, jer dolaze velike stvari!!