Learning/teaching/training u Belgiji!

Autor: Administrator , 31. 5. 2022.

Naši budući kuhari Leon Vuković, Dejan Urban, Lana Smolčić i Viktorija Šarić u pratnji profesora Mislava Borovca i Anite Budimir upustili su se u avanturu u sklopu novog projekta Zero Waste Catering Lab. LTT aktivnosti su se održavale u razdoblju od 15.05.-20.05.2022. godine u belgijskom gradu Brugge kojega često zovu i „ Venecijom sjevera“.  U aktivnostima su sudjelovali i učenici Srednje šola za gostinstvo in turizem Celje te partneri Syntra West s kojima su doživjeli nezaboravno iskustvo te naučili puno novih stvari.

Nakon upoznavanja i druženja započeli su s aktivnostima te su biciklističkom turom posjećivali lokalne farmere i  poduzetnike koji svojim radom pokazuju veliki interes za lokalnu sredinu te različite načine povezivanja s kupcima.  Susreli su se s vlasnikom obiteljske farme Zuivelhoeve "De Potterie" . Gdin. Tom im je pokazao imanje te prenio iskustvo povezivanja u lokalnoj mreži. Jako zanimljivu priču ima i vlasnik  pekarnice De Broodsmid- gdin. Stefan Vandaele koji se povezao se s lokalnim poljoprivrednikom, koji za njega uzgaja različite vrste žitarica i voća. Sve nabavlja iz lokalne sredine i u količinama koje su mu potrebne, kako ne bi došlo do stvaranja otpada.  Axana Verniest  je mlada volonterka koja dolazi u Compost Corner Sincfalpark kako bi svojim vremenom doprinijela okolišu. Stanovnici skupljaju biološki otpad i u određenom trenutku dovoze na mjesto prikupljanja gdje ga Axana  odlaže u kutije za kompost. Kada je kompost spreman, besplatno se dijeli onima kojima je potreban. Dan smo završili pričom vlasnika Para Ti trgovine  koja funkcionira na način da kupci preuzmu aplikaciju, registriraju se, skeniraju QR kod koji im daje pristup prodajnim policama. Sustav prepoznaje  koje proizvode su kupci izabrali i automatski ih naplati,a iznos kupljenih proizvoda se automatski oduzima s računa kupca. Svi proizvodi koji se nude dolaze od domaćih proizvođača. Para Ti trgovina je  je otvorena 24 sata dnevno i nema zaposlenih djelatnika.

Slijedećeg dana su posjetili Poperinge, grad na jugoistoku Belgije, gdje su se upoznali sa uspješnim Bartom Mostaertom koji im je predstavio Koket inicijativu kojom se  povezuju lokalni poduzetnici i proizvođači hrane. Na web stranici je do sada povezao oko 25 lokalnih pružatelja usluga, nudeći oko 400 različitih proizvoda. Korisnici naručuju proizvode online te svaki pružatelj pakira proizvode za kupce koji ih preuzimaju četvrtkom u određeno vrijeme.

Bart Mostaert je vlasnik slastičarnice i restorana Goeste u kojima proizvodi kupuju od lokalnih poljoprivrednika, a sve je lokalno, ekološko i domaće.

Četvrti dan aktivnosti proveli smo u turističkom obilasku grada Brugges-a u kojem se nalazi veliki broj mostova i kanala koji ga povezuju sa Sjevernim morem. Kažu da je Belgija poznata po čokoladi te su  iskoristili priliku i sami se u to uvjerili u najpoznatijoj trgovini čokolade te dan završili tipičnom belgijskom večerom u restoranu  de Halve mann.

Kako bi nam pokazali da i naši budući kuhari znaju jako dobro obavljati svoj posao posjetili su trgovinu Biovita-Sint-Andries u kojoj su pod vodstvom Sam Serveert izabrali  namjernice koje su pred istekom roka te su od njih napravili zdrav i zero waste ručak koji se sastojao od predjela, glavnog jela i deserta čime su pokazali svoje kuharsko umijeće.

Vratili su se  sretni, raspoloženi, s puno novih znanja i doživljaja koje će prenijeti svojim kolegama u školi u srijedu, 01.06.2022.

Pogledajte kako je bilo klikom na 'više' 😊