Europski tjedan održivog razvoja

Autor: Administrator , 29. 9. 2023.

U sklopu obilježavanja Europskog tjedna održivog razvoja periodu od 26.09.2023. do 28.09.2023. u našoj školi su održane različite aktivnosti s učenicima.

Cilj inicijative je poticanje i stvaranje vidljivih aktivnosti, projekata i događaja koji promiču održivi razvoj i globalne ciljeve održivog razvoja.

26.09.2023. s učenicima je održano kratko predavanje s video prezentacijom i radionicom. Obzirom da naša škola sudjeluje već dulji niz godina u međunarodnim projektima, koji se bave temom održivosti,  učenike smo upoznali i prezentirali im materijal koji je nastao kroz godine rada u navedenim projektima. Učenici su pogledali i video recepte, nastale u projektu koji još traje, Zero Waste Catering Lab. Radi se o receptima koje su osmislili sami učenici vodeći se principima zero wastea i održivog razvoja ( lokalni i sezonski proizvodi, organski uzgoj, biodinamički uzgoj, štednja energije i obnovljivi izvori energije,recikliranje, kompostiranje. Video recepti  dostupni su na youtube kanalu https://www.youtube.com/@ZeroWasteCateringLab2023 , a jela su pripremali sami autori.

27.09.2023. s učenicima smo održali igru ESCAPE ROOM u kojoj je grupa učenika kroz igru i niz zadataka pokazala naučena znanja o održivom razvoju. Igra je  poslužila kao interaktivno i zabavno ponavljanje znanja, ali isto tako kao i inovativan način učenja kroz igru.

28.09.2023. održan je projekt „ Zeleni ormar“ koji promovira održivu i ekološku aktivnost te putem kojeg osvještavamo naše učenike o važnosti i prednostima cirkularne ekonomije, odnosno zastupanja zero waste principa u privatnom, ali i u poslovnom životu. Razmjena odjeće, obuće, prekrivača i nakita odvija se ponedjeljkom i četvrtkom od 12- 14h  i savršeno je prihvaćena među učenicima i nastavnicima.