Aktivnosti Slavuja

Posjet "Riperaju" u Rijeci

Autor: Administrator , 31. 3. 2021.

„Riperaj“ je pokrenut kao projekt Komunalnog društva Čistoća u Rijeci i predstavlja mjesto gdje građani mogu besplatno popraviti neispravne sitne kućanske uređaje, oštećeni namještaj, odjeću, igračke i sl. uz pomoć stručnog majstora. Također, tu se održavaju radionice na kojima se uči kako od odbačenih predmeta možemo napraviti nešto novo za upotrebu. „Riperaj“ je prvi takav projekt u Hrvatskoj.

Učenike i nastavnike Centra ljubazno su dočekale voditeljice radionica Mirta i Bia, a tu je bio i majstor Zdravko. Pokazali su nam kako neispravne i odbačene stvari mogu ponovno imati upotrebnu vrijednost, a često se i doniraju potrebitima. Bilo je zanimljivo vidjeti kako od stare majice nastaje torba, stare knjige su poslužile kao dio lampe, od stare dječje dekice je nastala plišana igračka i još puno toga mogli smo vidjeti i naučiti izrađivati. Uvjerili smo se da se „Riperaj“ samim postojanjem i provođenjem aktivnosti ostvaruje glavni cilj projekta Zero Waste, a to je smanjenje otpada u gradu.

Puno smo naučili od svojih domaćina i ponijeli sa sobom ideju o provođenju Zero Waste aktivnosti u školskoj učeničkoj zadruzi Centra.

Naš su posjet popratili i lokalni mediji: https://riportal.net.hr/svi-ga-zele-vidjeti-riperaj-posjetili-ucenici-centra-za-odgoj-i-obrazovanje-slava-raskaj/