DOME SLATKI DOME
poster
Pravilnik o vrsti i djelatnosti doma socijalne skrbi daje mogućnost pružanja usluga djeci oštećena sluha, djeci urednog sluha s poremećajima govorno-jezične komunikacije, djeci s komunikacijskim teškoćama iz spektra autizma i pervazivnog razvojnog poremećaja te djeci s višestrukim teškoćama. Sva djeca s ovom vrstom poteškoćama temeljem ovog zakona mogu biti smještena u dom.
Razlozi smještaja u dom su najčešće:
- potreba za školovanjem u OŠ i SŠ, a zbog nemogućnosti školovanja u domicilnoj sredini;
- potreba za pružanjem psihosocijalne rehabilitacije koja također ne postoji u domicilnoj sredini;
- radi nepovoljnih socio-ekonomskih okolnosti;
- radi lišavanja prava na roditeljsku skrb;
- nema članova obitelji koji bi mogli brinuti o korisniku.
Rješenja koja donose Centri za socijalnu skrb u dogovoru s našom službom za prijem korisnika mjerodavna su i opravdana navedenim razlozima za smještaj korisnika u dom.
Svi korisnici koji su putem svojih centara socijalne skrbi na smještaju u „Slavi Raškaj“, Zagreb, Nazorova 47, su korisnici:
- predškolske;
- osnovnoškolske i
- srednjoškolske dobi;
a dolaze iz grada Zagreba i 11 županija:
- Bjelovarsko-bilogorske;
- Sisačko-moslavačke;
- Istarske;
- Krapinsko-zagorske;
- Međimurske;
- Zagrebačke;
- Osječko-baranjske;
- Koprivničko-križevačke;
- Karlovačke;
- Primorsko-goranske;
- Vukovarsko-srijemske.
Gradovi iz kojih djeca dolaze su: Bjelovar, Popovaća, Pula, Zabok, Hrvatska Kostajnica, Čakovec, Dugo selo, Valpovo, Ivanić grad, Ogulin, Zagreb, Vrbovec, Zaprešić, Rijeka, Daruvar, Vinkovci.
Korisnici koji su na smještaju u domu imaju rješenje za tjedni i stalni smještaj. Iz godine u godinu broj korisnika u domu naše ustanove se smanjuje, što je u direktnoj vezi sa programom deinstitucionalizacije.
Korisnicima koji su na tjednom smještaju osigurava se tijekom radnih dana zadovoljavanje životnih potreba kao što su: stanovanje, prehrana, održavanje osobne higijene, briga o zdravlju, odgoj i obrazovanje, njega, radne aktivnosti, psihosocijalna rehabilitacija, korištenje slobodnog vremena, organiziranje prijevoza.
Ovi korisnici svaki vikend odlaze u domicilnu sredinu, a za one koji su slabijeg socijalno-ekonomskog statusa organiziran je prijevoz. Tako svaki petak šest korisnika kombijem prevozimo u Čakovec.
Korisnicima na stalnom smještaju osigurava se tijekom duljeg vremenskog razdoblja zadovoljavanje životnih potreba kao što su: stanovanje, prehrana, odijevanje, održavanje, osobne higijene, briga o zdravlju, čuvanje, odgoj i obrazovanje, njega, radne aktivnosti, psihosocijalna rehabilitacija, korištenje slobodnog vremena.
Broj korisnika na stalnom smještaju sveden je na minimum – ove školske godine na samo dva korisnika za koje je tijekom vikenda organiziran odlazak u udomiteljsku obitelj. Naš Centar surađuje sa 17 udomiteljskih obitelji, što govori da proces deinstitucionalizacije ide najboljim putem.
Kako bi život u domu bilo što kvalitetniji i sličniji obiteljskom, standardi kvalitete stanovanja dovedeni su na višu razinu kompletnim renoviranjem i uređenjem doma. Raspored korištenja spavaonica i prostora za boravak odgovara standardima propisanim Pravilnikom o domovima.
Uvjeti prostora, opreme, kvalificiranosti stručnih i drugih radnika te struktura i trajanje neposrednog stručnog rada također u potpunosti odgovaraju odredbama ovog Pravilnika.
Kvaliteta prehrane u domu prilagođava se uzrastu i potrebama djece s obzirom na zdravstveno stanje korisnika. Jelovnici se rade komisijski, s ciljem postizanja zdrave prehrane korisnika.
Briga o zdravlju, njega, čuvanje, podjela terapija redovno se provodi kroz medicinsku skrb, to jest kroz prevenciju, edukaciju, sistematske preglede i kurativu.
Psihosocijalna rehabilitacija provodi se po programima rada našeg Centra, a prema unutarnjem ustroju Centra tj. Statutu Centra u kojem se navode novoformirane ustrojbene jedinice.
Velika pažnja u radu doma pridaje se radnim aktivnostima i korištenju organiziranog slobodnog vremena. Aktivnosti su vezane uz rad unutar doma i uređenje okoliša. Pažnja se polaže na urednost u domu pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti vezano uz: spavaonice, učionice, boravak, blagovaonica, školsko dvorište.
Slobodno vrijeme korisnici provode kroz igru i rekreaciju, šetnje, odlaske u grad, posjete kulturnim manifestacijama (izložbama, muzejima, predstavama, sportskim susretima, nedjeljnoj misi). Kulturna i javna djelatnost s korisnicima odvija se kroz odlaske na priredbe u grad te sudjelovanje samih korisnika na školskim priredbama u Centru i izvan Centra (FM, INKAZ itd.)
Za korisnike osnovnoškolske dobi organizirane su radionice: plesna radionica za djevojčice u KC Trešnjevka, terapijsko jahanje u udruzi „ Krila“, plivanje, klizanje, likovna radionica, likovna terapija, glazbena terapija, gimnastika, domaćinstvo, dramska radionica, informatička radionica, breakdance, karate.
Za korisnike srednjoškolske dobi organizirane su: plesna radionica, računalna radionica, plivanje, klizanje, psihosocijalne radionice za pomoć učenicima, predavanja o reproduktivnom zdravlju (Bolnica za dječje bolesti u Klaićevoj), radionice u sklopu projekta za zapošljavanje učenika „ Uši širom otvorene“ i „Iskustvom do posla“, sportske aktivnosti.
Kroz program kulturne i javne djelatnosti korisnici odlaze na priredbe u gradu. Posjećuju izložbe i muzeje te se uključuju u tamošnje radionice. Kazališne predstave se planiraju tjedno ili mjesečno. Sportske aktivnosti su važan dio rada s djecom. Raznovrsnost koja se nudi našim korisnicima omogućava da svatko pronađe nešto za sebe. Rezultati i medalje koje su naši učenici osvojili najbolje govore o važnosti sporta za slobodno vrijeme učenika.
Zaključak:
Adekvatan prostor doma, opremljenost doma prema standardima te briga i skrb za djecu su osnova koja takav dom poistovjećuje s obiteljskim domom. Raznovrsnim aktivnostima u slobodno vrijeme smanjuje se mogućnost nepoželjnih i štetnih ponašanja u korisnika.
Suradnja s Centrima socijalne skrbi i dobra organizacija zahvaljujući kojoj sva djeca svaki tjedan odlaze u domicilnu sredinu dobar je primjer prakse, pa se tako ni emocionalni odnosi djece s obitelji ne narušavaju. Praksa smještaja u udomiteljske obitelji pokazala je da djeca sve više prihvaćaju boravak u ovim obiteljima. Nadamo se da će novi programi usmjereni ka deinstitucionalizaciji donijeti više sreće i bolji život našim korisnicima.
Vesna Stipić, prof.def.